ARAÇİÇİ BİLGİ SİSTEMLERİ İLE AKILLI TELEFONLAR BİR ARAYA GELİYOR.

Otomotiv dünyasında yaşanan elektronik ve yazılım evrimi ile elektronikleşme trendinin hâkim olduğu sektörde artık pek çok kontrol elektronik olarak yapılıyor. Network'lerin oluşturulması, eskiden sadece kablolar ile sinyallerin paylaşılması şeklinde gerçekleşirken, günümüzde ise bir araç içi network ve bir işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamalara doğru yönelim hızla artıyor…

Elektronik tasarım otomasyonu çözümleri ve danışmanlık hizmetleri ile otomotiv sektöründe önemli bir yere sahip olan CDT, Araçiçi Bilgi ve Eğlence Sistemleri’nin gelişimini de yakından takip ediyor. CDT Genel Müdürü Alpay Göğüş, günümüz modern Araçiçi Bilgi ve Eğlence Sistemleri’nin işletim sistemine adapte edilmesiyle ilgili görüşlerini şu şekilde paylaştı:

“Günümüzde Ardroid’in şimdiye kadar yapılmış en başarılı taşınabilir işletim sistemi olduğu görüşünün çok yaygın olduğunu ve Google Android mobil işletim sisteminin akıllı telefon pazarında hızla yaygınlaşan bir platform haline geldiğini gözlemliyoruz.  Bu durumda Android’in aynı şekilde Araçiçi Bilgi ve Eğlence Sistemleri sektöründe de etkili olacağı kaçınılmaz. Nitekim geçtiğimiz günlerde Paris’teki bir otomotiv fuarında Renault’nun Android temelli Navigasyon ve multimedya gibi gömülü uygulamalara sahip R-Link Bilgi sistemli otomobilinin tanımı yapıldı.

Android tabanlı akıllı telefonların yaygın bir şekilde üst düzey bir bilgi sistemi olarak kabul edilmesi durumunda araç ile bağlantılı olması da aynı şekilde mümkün olabilir. Bu yaklaşımı benimseyen firmaların kurduğu “Car Connectivity Consorsium” oluşumu telefon ekranlarının konsol ekranında görünmesi amacıyla yoğun çalışmalar yapıyor. Temsilcisi olduğumuz Menthor Grapnics gibi pek çok bilgi sistemi platform sağlayıcısı firma da konsol ekranının ince istemci monitörü gibi davrandığı ama uygulamaların doğrudan akıllı telefon üzerinde çalıştığı bu yapıyı destekleyici çözümler üretiyor.”

Bu gelişmelerin en büyük avantajının araç yaşlansa bile telefon bağlantı teknolojisinin geçersiz kalmamasının yanında kalıcı olarak sabitlenmiş sistemlerde tasarım ve bakım hizmetlerinin sağladığı uygun fiyat imkânı ve ortak kullanılan ya da kiralanan araçlar olduğunu dile getiren Göğüş sözlerini şöyle tamamladı: “Akıllı telefon bağlandığı aracı anında kişiselleştireceği için her seferinde yeni bir ara yüz öğrenmek durumunda kalınmayacaktır.  Akıllı telefonu bilgi sistemine entegre etmenin diğer bir avantajı da, Android araç modudur. Bu Android telefonu GPS navigasyon, sesli kontrollü komutlar ve araç kontak listesi gibi özel uygulamalara çabuk erişim sağlayacağı için daha iyi bir yol arkadaşı haline dönüştürecektir.

Akıllı telefonlar ile Araçiçi Bilgi Sistemleri arasındaki bu uyumlu gelişmelerin kullanıcıları fazlasıyla rahatlatacağından hiç şüphemiz yok.”

İLETİŞİM
CDT Bilgi Teknolojileri
San. Tic. A.Ş.


Kavacık Mah. Elbistan Sk.
Sas Plaza No:10 Kat:5
34810 Kavacık - Beykoz / İSTANBUL
Telefon :  + 90 (216) 322 66 22
Faks :  + 90 (216) 322 66 88
E-Posta :  info@cdtas.com.tr
HARİTA
© Copyright 2016 CDT Bilgi Teknolojileri San. Tic. A.Ş.
Developed by Fikir Kahvesi